.
ООО “Medico”
Інтернет-магазин Medico.in.ua- медтехніка доступна в будь-якому регіоні України!
49040
Україна
Дніпро
вул. Панікахи 2
(056) 794-02-31 , (067) 565-95-93 , 0-800-605-671

Як виміряти тиск механічним тонометром

16.09.2020 16:43:00

Тонометри механічного типу багато в чому перевершують свої електронні аналоги.  Такі прилади відрізняються більшою точністю вимірювань, тому незмінно користуються попитом в медичних установах.

На жаль, не у всіх є час і можливість раз по раз звертатися до медичних працівників.  Але вимірювати тиск за допомогою цього апарату цілком можна і вдома.  Головне - розібратися, як самостійно користуватися механічним тонометром.

механічний тонометр

Характеристики апарата

Для початку давайте розберемося.  як працює тонометр.  Його конструкція максимально проста, тому вважається найбільш довговічною.  Механіку набагато легше чинити, у неї рідше виникають несправності.

Складові частини:

 • манжета для вимірювання на руці або нозі (може бути різної довжини);
 • груша для нагнітання повітря з двома клапанами (один для стримування повітря всередині манжети, інший - для спускання);
 • фонендоскоп для зчитування серцевих тонів на слух.

Коли в манжету накачується повітря, вона здавлює артерію.  У цей момент серцеві ритми добре чутні через фонендоскоп.  Показники можна побачити на манометрі.

Матеріали, з яких виготовляються ті чи інші частини конструкції, можуть бути різними.  Деякі виробники економлять і використовують дешеві матеріали, через що термін служби апарату набагато менше якісних моделей.

Механічні тонометри бувають анероїдні і ртутні.  Перші - більш легкі, тому зручніше.  Повітря, що нагнітається в анероїдний апарат, впливає на металеві елементи.  При роботі тонометра другого типу розширюється ртуть.  Обидва типи досить прості в роботі, але ртутний вимагає більш обережного використання.  Тим більше, їх не так багато залишилося у продажу.

механічні та автоматичні тонометри

Як вибрати розмір манжета ?

Манжета складається з трьох частин:

 • зовнішня тканина;
 • внутрішня гумова камера;
 • зручні липучки для фіксації на руці.

Найкраще місце для точних вимірювань - це плече.  Щоб отримати максимально вірні дані, обхват манжети повинен відповідати обсягу руки.  Вибираючи модель тонометра, на упаковці ви побачите цифрове значення обхвату (20-40 см).  Щоб визначити ваш розмір, виміряйте обхват між ключицею і ліктьовий ямкою.  Є три базових розміру: S - дитячий, M - середній, L - великий.

У продажу також є моделі з манжетою на зап'ясті.  Як і у плечового аналога, в таких апаратах є 3 розміру.  Зап'ястні тонометри дуже зручні і компактні, тому часто використовуються під час дороги і подорожей.

Правильне положення тіла під час вимірювань

Розслаблення м'язів - головна умова успішного виміру.  Фахівці рекомендують прийняти максимально зручне положення і спокійно посидіти протягом 10 хвилин перед процедурою.  Чи не схрещуйте руки і ноги, щоб не передавити артерію - це сильно спотворить показники.

Руку покладіть перед собою на стіл, щоб зафіксована манжета знаходилася точно навпроти серця.  Одягніть просторий одяг, щоб рука не передавлює артерію.  10 хвилин бажано не розмовляти і не дивитися телевізор, щоб досягти максимально спокійного стану.  Вимірювати артеріальний тиск можна

На якій руці проводити завмер?

Щоб зрозуміти, на якій руці проводити вимірювання, потрібно один раз провести базовий тест.  Для цього АТ вимірюється по 10 разів на кожній руці з перервою в 2-3 хвилини.  Всі дані потрібно записати.  а потім порівняти.  В подальшому вимірювання проводяться на руці, свідчення у якій виявилися вищими.

Відмінності в показаннях на різних руках - це не патологічне відхилення, а норма.  Вся справа в анатомічній особливості серцевого м'яза.  Якщо дані з обох рук не сильно відрізняються, лівші використовують ліву, а правші - праву.

Правильне розташування манжети

Манжету потрібно зафіксувати на голій частини плеча, на 2 см вище ліктя.  Затягувати варто рівномірно, щоб вона щільно прилягала.  Розташування точно навпроти серця - вирішальний фактор.  Якщо зафіксувати манжету нижче або вище, отримаємо результат нижче або вище на пару одиниць.  Також переконайтеся, що стрілка на манометрі знаходиться на нульовій позиції.

Підготовка до виміру

АТ не постійно і змінюється під впливом різних факторів.  Тому ваша задача - мінімізувати стороннє вплив, щоб отримати "чистий" результат.  Ось кілька причин різкого підвищення або зниження тиску, яких потрібно уникати перед виміром:
 • повний сечовий міхур;
 • недосипання;
 • запори;
 • холод (в приміщенні повинно бути від 20 градусів).
 • вживання кави, чаю, солодких напоїв;
 • куріння;
 • фізична активність (навіть незначні рухи під час виміру).

Для отримання достовірних результатів рекомендується вимірювати артеріальний тиск в одних і тих же умовах, в один і той же час доби.  Тільки так можна провести коректну діагностику і порівнювати отримані дані.  Постарайтеся не їсти протягом 40 хвилин перед вимірюванням.  Курити і не вживати кофеїн / спиртні напої - протягом двох годин.  Утримайтеся на 1,5 години від прийому адреномиметика, який входить до складу різних крапель для очей і носа.

Інструкція користування механічним тонометром

Уважно вивчіть етапи вимірювання артеріального тиску, наведені нижче.  Досить один раз правильно скористатися тонометром, щоб освоїти цю навичку.  Отже:

 1. Зафіксуйте манжету на плечі в двох сантиметрах від ліктьового згину.
 2. Сядьте і покладіть руку на стіл (манжета на рівні серця).  Рука і тіло повинні утворювати кут в 45 градусів.  Якщо ви лежите, рука повинна розташовуватися під кутом в 45 градусів по відношенню до торсу.  Для діагностики ортостатичноїгіпотензії процедуру проводять стоячи (почекайте мінімум хвилину в такому положенні і починайте завмер).
 3. Зафіксуйте фонендоскоп в вухах, а інший кінець накладіть під манжету в точці пульсації артерії.
 4. Нагнітайте повітря в манжету за допомогою груші.  Коли артерія перестане пульсувати, акуратно продовжите нагнітання до позначки в 200 міліметрів ртутного стовпа.
 5. Повільно розкручуйте вентиль і випускайте повітря, вслухаючись в удари серця.  Коли пульсація стане чітко прослуховуватися на певному показнику - це верхній тиск, коли затихне - це нижня.
 6. Після затихання пульсу повністю спустіть повітря з манжети.
 7. Не робіть пауз під час стравлювання повітря, розкручуйте вентиль з однаковою швидкістю.
 8. При фіксації показань тонометра допускається відхилення в 2 міліметри.


Щоб перевірити ще раз дані і переконатися в точності показань, почекайте 3-5 хвилин і повторіть завмер.  При наявності будь-якої патології в роботі серця і судин дані будуть сильно відрізнятися.  В такому випадку негайно зверніться до лікаря.  Якщо відхилення має місце бути, проконсультуйтеся щодо індивідуального принципу користування приладом.

Відхилення також можуть бути в разі, якщо манжета не відповідає розміру руки.  Гострота слуху - ще одна проблема, яка може впливати на зчитування показань.  При цьому потрібно використовувати тільки сучасний надчутливий фонендоскоп.

Повернутися до списку